Fakta

UNEF II – United Nations Emergency Force II

Försvarsmaktens utlandsstyrka: Skyttebataljon, totalt bemannades 7 642 befattningar under åren. Beteckning: Bataljon 50C blev 50M, sedan jämna nummer 52M–74M. M står för Mellanöstern. Sista bataljonen kallas även för 74E alternativt 74ME där E står för Egypten där UNEF:s högkvarter fanns. Sverige medverkade i avvecklingen intill april 1980. Generalmajor Bengt Liljestrand var Force Commander augusti 1975–november 1976.

Geografiskt område: Egypten, inledningsvis längs Suezkanalen och senare även Sinai. Högkvarter i Kairo i Egypten fram till augusti 1974 då det flyttade till Ismailia.

Mandat: Säkerhetsrådets resolution 340 och 341 (1973) med flera

Etablerad: Oktober 1973 till juli 1979

Samtidigt tjänstgörande uniformerad styrka: 6 973 (februari 1974)

Omkomna i UNEF II: 51 personer varav två svenskar